5 dôvodov prečo študovať paleontológiu/paleobiológiu

Ak radi objavujete, zaujíma vás história a príroda a tak trochu tušíte, že všetko so všetkým súvisí, tak ste na dobrej ceste k štúdiu dávno vyhynutých organizmov.

Pre bakalárske štúdium v tejto oblasti si môžete zvoliť prakticky z dvoch odborov:

Nie sú to jednoduché odbory a už vôbec nie pre každého, no sú o to krajšie. V paleontológii máte viac geológie, v paleobiológii sa intenzívnejšie venujete biológii. Oba odbory sú však úzko prepojené. V čom vidím dôvody na štúdium týchto odborov ja? Tu je malý rebríček dôvodov, síce celkom subjektívny, no dúfam, že nadchne viacerých, nielen mňa :)


 1. Knihy a získavanie vedomostí

Radi čítate? Pri štúdiu paleo si kníh užijete až-až. Nemyslím tým len skriptá, ale najmä pri systematickom určovaní organizmov sa časom prepracujete až k nádherným knihám z minulých storočí, kde sú v perokresbách a fototabuliach zobrazené prvé nálezy daných druhov. Rovnako je to aj s mapami. Aj nové knihy a mapy majú svoje čaro, ale vďaka starším uvidíte ako sa táto veda vyvíjala, menili sa predstavy o nej a pohľady na rôzne problémy. Len tak získate komplexný pohľad na danú problematiku.

aeae8d39-a49f-4060-8d1c-75bb237adfa4jpg
jeden z najvzácnejších kúskov v mojej knižnici (razítka ukazujú cestu tejto malej knižky až ku mne)

3002320883957207165jpg

zmes kníh a máp, ktoré som nadobudol v tomto roku

+ Tu je obrovská databáza starších prác (nie sú to síce hmatateľné knihy, ale niekde začať treba).


 2.  Práca v teréne

Darmo budete vedieť poučku, čo je to krenulačná kliváž, plocha dekolementu alebo ako vyzerá Terquemia (Dentiterquemia) eudesdeslongchampsi, kým ich neuvidíte alebo nenájdete v teréne. Až v prírode začína dávať zmysel, čo ste sa naučili nad knihami. Alebo aj nie a všetko je inak, ako ste predpokladali. Aj v tom je krása :) . Pľuzgiere, zima, vietor, dážď, to všetko je nič proti radosti z nových nálezov, z odkryvu, ktorý nikto pred vami nevidel, nepoznal alebo aj len úžasného výhľadu.

DSC_0888 Panorama aminjpg

Pohľad na hrebeň Belianskych Tatier

DSC_0990jpg

Obed v teréne, čerstvý vzduch a parádny výhľad na Tatry

DSC_0441jpg

"Milión" hviezdičkový hotel :D


 3. Živé aj neživé príšerky

Ak „máte vedomosti a šťastie", môžete sa stať človekom, ktorý po miliónoch rokov znova privedie na svetlo sveta dávno vyhynutý organizmus v podobe skameneliny - známej, neznámej, na pohľad ľúbeznej či takej, ktorá sprvoti vyzerá dosť strašidelne. Okrem týchto neživých príšeriek sa často stretnete v teréne aj so živými tvormi, čo vie byť mimoriadne zaujímavé. Schválne, koľko veľkých šeliem ste už naživo videli u nás vo voľnej prírode? Mne chýba už iba rys (a to som v podstate kancelárska krysa).

DSC_0910jpg

Kamzíky v Belianskych Tatrách, ktoré nás kontrolovali počas odberu vzoriek

mackojpg

Čerstvá stopa medvedíka, predpokladám, že ani pri tejto malej veľkosti stopy by ste ho v teréne stretnúť nechceli

DSC_0231sjpg

Niekedy sa v teréne darí (amonit Arnioceras ex gr. semicostatum, priemer 3cm v najširšom mieste)...

DSC_0103sjpg

...a niekedy aj nie (kus morského dna, bohužiaľ neprenosný :D )

  4. Detektívna práca

  Zbieranie skamenenelín je však vo vede len prvým krokom. Určovanie mena skameneliny je ďalšia časť týchto paleodetektívok. Ak sa po určení nálezu odhodláte na rekonštrukciu tafonomických procesov, stretnete sa s výrazmi ako z pravých detektívok - napríklad rigor mortis. Pri troche šťastia sa Vám podarí odhaliť aj príčinu smrti a páchateľa. Stačí byť zvedavý a mať predstavivosť a dobrodružstvo zažijete aj za pracovným stolom s lupou v ruke :D


   5. Konferencie

  Konferencie sú miesto, kde sa stretávate s kolegami a prezentujete svoje výsledky, ktorým sa dostáva patričnej odozvy (konštruktívnej kritiky a občas aj chvály). Okrem toho je raz za čas celkom fajn tráviť čas aj s ľudmi, nielen so skamenelinami. Nehovoriac o tom, kam všade vás dokáže táto "konferenčná turistika" zaviesť.

  IMG_20170427_090057JPG

  Niektoré konferencie sú priam hrôzostrašne kolosálne - viac ako 13 000 účastníkov :O (ale je to jedinečná šanca stretnúť svoje vzory, ak teda vaše vzory sú vedci a nie herci/herečky/speváci/...)

  Bonus: Príbehy

  Už ako študenti sa dozviete množstvo príbehov, ktoré skrývajú jednotlivé skameneliny. Časom, vedomosťami a šťastím sa dostanete aj k príbehom vlastných nálezov. Ak ich pretavíte do vedeckých článkov, je to úžasné, no až keď sa o ne (ľudsky) podelíte aj s laikmi, získa Vaša práca obrovskú pridanú hodnotu. ;)


  všetky fotografie: archív autora