Aplikácia PaleoReality

Mnohí z nás by sa radi ocitli v geologickej minulosti a kochali sa faunou a flórou. Predsa len je komfortnejšie ocitnúť sa v "nebezpečnej" minulosti bez možnosti, že aj praveké tvory si budú chcieť obhliadnuť (ochutnať) Vás. Mightyfossils nám to vo svojej aplikácií aspoň čiastočne umožnia.

paleoreality_bannerjpg

Okrem množstva ilustrácií, modelov a videí z ich dielne pochádza aj nová aplikácia PaleoReality dostupná pre telefóny s OS Android. Tá Vás prostredníctvom rozšírenej reality zoberie (zatiaľ iba) do kambria. Priznám sa, že pomerne slušnú porciu môjho dnešného pracovného času som venoval tejto aplikácii :D . Po nainštalovaní samotnej aplikácie (z GooglePlay) je potrebné ešte stiahnuť podporné materiály, bez ktorých Vám aplikácia nebude fungovať (http://mightyfossils.com/paleoreality/). V podstate ide o .pdf súbor, ktorý si vytlačíte a prostredníctvom snímania jednotlivých listov tohto sprievodcu v aplikácii objavíte kambrickú rozšírenú realitu. Pohybom telefónu/tabletu vpravo, vľavo, hore, dole a priblížením meníte pohľad a perspektívu zobrazenia.

paleoreality_ico_web_1png

Nikdy ste nedržali v ruke skamenelinu trilobita? Vám sú určené listy so vzorkami, ktoré pred Vami ožijú a môžete sa na ne pozerať z rôznych uhlov. Ako pikoška je na jednej strane aj hyolit (enigmatické (až do tohto roku) zvieratko). Ďalšou parádičkou v tejto aplikácii je virtuálny glóbus kambria. Ak človeku ukážete paleogeografickú mapu Zeme spred 541 miliónov rokov v 2D, tak ho len ťažko presvedčíte o reálnosti tejto rekonštrukcie. Vyrazte mu dych 3D rotujúcim glóbusom s pomenovaniami kontinentov, oceánov, indikátormi CO2 a teploty a máte vyhrané.

unnamedmappng

Jedna snímka je venovaná paleoprostrediu, nasnímajte pancier uhynutého trilobita a vyskočí pred vami morské dno s hubkami, živými trilobitmi a medúzami.

unnamedpng

Táto aplikácia by sa mala stať povinnou súčasťou vyučovania nielen na základných školách. Glóbus a rekonštrukcia paleoprostredia je niečo, čoho zobrazenie chýba v mnohých múzeách v 2D, nie ešte v 3D náhľade.

Autori na naše šťastie odviedli skvelý kus práce s výborným výsledkom. Aplikáciu odporúčam do smartfónu každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o paleontológiu :D . A sebecky si želám skoré a kvalitné dokončenie ďalších období, ktoré aplikáciu posunie ešte na vyššiu úroveň :)

Za Fossessed 5 hviezdičiek, aj to len preto, že viac udeliť nejde :D


Zdroj fotografí: MightyFossils a GooglePlay