Dôležitá rôznorodosť

 V Balneologickom múzeu Imricha Wintera v Piešťanoch práve prebieha zaujímavá výstava Amonity Slovenska, 1. časť. Takto koncipovaná výstava je pomerne odvážny krok. Hoci je doposiaľ zo Slovenska opísaných množstvo amonitov a autorovi výstavy plne dôverujem (kedže má nemalý podiel na mojej ceste paleontológiou), no nevedel som si predstaviť monotematicky ladenú výstavu pre širokú laickú verejnosť (a ešte 3 časti!).
31306812_10208814259714073_4987625374743331556_njpg
 Amonity sú používané na biozonáciu druhohorných sedimentov. Vďaka rýchlej evolúcií skupín sa vyvinulo množstvo tvarov a veľkostí, no častokrát je ťažké určiť ich do druhov aj pre odborníkov. Nie je výnimkou, keď vám aj študenti geológie na amonity povedia: "Slimáky..."

Najv amonit patr rodu Lytocerasjpg
Najväčší amonit patrí rodu Lytoceras. Zber, preparácia, foto: T. Mlynský

Cisárov pekár - Pekárov cisár je film popretkávaný majstrovskými hláškami od začiatku dokonca.
Na jednu som si počas návštevy tejto výstavy spomenul (voľná parafráza zo scény, kde v depozite Pražského hradu stojí 13 obrazov Mony Lisy pokope):

"To je dobrý, to tady nechte, ať lidi vidí jaký by to bylo, kdyby byli všechny ženský rovnaký."

 Spočiatku som sa obával niečoho podobného, veď diverzita je mernou veličinou nielen rôznorodosti života, ale aj muzeálnych expozícií. Diverzita je dôležitá v ekológií a je vnímaná aj ako miera stability systému. Uniformné systémy sú v prípade krízy náchylnejšie na kolaps ako systémy rôznorodé. Poznáme alfa, beta a gama diverzitu, ktoré predstavujú druhovú diverzitu rôzne veľkých oblastí. V širšom význame slova sa na diverzitu môžme pozerať aj ako na zastúpenie lokalít.
13932713_222698528128013_1709337181622489070_njpg
Vzácny heteromorfný amonit Acrioceras seringei (ASTIER), Lietavská Lúčka, spodná krieda,. Zber, preparácia, foto:T. Mlynský

K diverzite výstavy :)
 Rôznorodosť lokalít zastúpených na výstave nie je vysoká. Niektoré lokality majú dokonca rovnaké veky aj sedimentológiu (hľuznaté vápence, sliene,...). To však v žiadnom prípade neznižuje druhovú rôznorodosť (200 rodov) a početnosť vzoriek (1000+). Úvodný mix, kde sú ukázané anatomické znaky a morfológia skupiny prechádza do nálezov amonitov z konkrétnych lokalít.

DSC_0035uprJPG
Amonit Ptychoceras meyrati (OOSTER), Lietavská Lúčka, spodná krieda. Zber, preparácia: T. Mlynský

Výnimočné postavenie v expozícií má lokalita Chtelnica, ktorá je výnimočná nielen skladbou (diverzitou) nálezov, ale aj ich početnosťou ( až 500 jedincov na meter kubický horniny). Táto lokalita má vyššiu alfa diverzitu ako ostatné zastúpené lokality. Z Chtelnice sú najčastejšie nálezy amonita druhu Arnioceras ex gr. semicostatum. Na výstave ich je požehnane, aspoň uvidíte, aké by to bolo ak by "všetko" bolo rovnaké. Tí z Vás, ktorí budú mať viac času, zapozerajte sa poriadne. Neobjavíte diverzitu, ale možno si všimnete vnútrodruhovú variabilitu.

DSC_0231sjpg
Arnioceras ex gr. semicostatum, Chtelnica, jura. Zber, foto: autor

Výstava predčila moje očakávania, krásne ukazuje diverzitu amonitov z malého územia. Vysoká úroveň sprievodného textu a oku lahodiace vzorky sú obrovské lákadlo na ďalšiu návštevu tejto výstavy. Dúfam, že nielen pre mňa.

P.S.: To, že amonity nie sú slimáky, som nerozvinul naschvál. Ako to s amonitmi naozaj je, sa dozviete na výstave.
P.P.S.: Už teraz sa teším, čo na nás v Balneologickom múzeu pripravia na druhú časť výstavy.