Iné svety

Keď sa pozeráme do minulosti, každé jedno obdobie vyzerá spočiatku neznámo, má iné pravidlá a charakteristiky. Čím hlbšie do minulosti Zeme sa pozeráme, tým menej známych organizmov nachádzame. Avšak vždy nájdeme fosílie, ktoré nám pripomínajú niečo známe. To platí od kambria dodnes (časový úsek 541 miliónov rokov-viac ako pol miliardy rokov, milé deti ;) ). Po prehupnutí sa cez magickú hranicu 550 miliónov rokov (do obdobia ediakara) ostávame v nemom úžase, tápeme v tme, ako v úplne inom svete.

ab518ac7655359333289d4aeaf06408fjpg

Pozerajúc sústredene do tejto „fosílnej“ tmy sa raz za čas podarí objaviť skameneliny. Vo fosílnom lagerstatte sa nám zachovávajú aj takéto raritky. Mimoriadne fosílie nás napĺňajú radosťou z výnimočného nálezu, no s radosťou mnohokrát prichádza absolútny pomykov. Čo som to zase preboha našiel? Viem si živo predstaviť takúto otázku paleontológa, pred ktorým sa prvýkrát objavila fosília rodu Tribrachidium. Všetky súčasné organizmy majú bilaterálnu, radiálnu alebo päťlúčovú symetriu (iba ostnatokožce). Tribrachidium sa ako správny ediakarský rebel vymyká všetkému zatiaľ známemu, má trojlúčovú resp. trojosovú súmernosť. Od svojho objavu v 50-tych rokoch si Tribrachidium prešlo tŕnistú systematickú cestu. Sprvoti bolo zaraďované k špecifickej skupine ostnatokožcov, potom bolo vyhlásené za nezaraditeľné, až nakoniec (po objave podobných rodov Albumares a Anfesta) skončilo v samostatnom kmeni Trilobozoa. Predpokladá sa, že Tribrachidium predstavovalo bentický organizmus žijúci na dne mora pokrytom riasovým kobercom. Tribrachidium, ako zástupca iného sveta, to má s paleontológmi a ich potrebou všetko niekam zaradiť ťažké. Ani cez všetky úskalia, ktoré si s nami zažilo ho nevieme zatiaľ s určitosťou pochopiť.

F1largejpg

Zdroj foto:

Rahman, Imran & Darroch, Simon & Racicot, Rachel & Laflamme, Marc. (2015). Suspension feeding in the enigmatic Ediacaran organism Tribrachidium demonstrates complexity of Neoproterozoic ecosystems. Science Advances. 1. 10.1126/sciadv.1500800.

Pinterest.com