„Kedysi dávno, v preďalekom oceáne...“

Nadpis ako stvorený pre popularizačný článok o histórií vzniku života na Zemi. Samotná formulácia je tak trochu ukradnutá zo sveta Star Wars, dokonca som si popritom hneď spomenul aj na jednu fosíliu pomenovanú podľa postavy z týchto filmov. Dajú sa takto jednoducho tieto dva fenomény, paleontológia a Star Wars, spojiť? Pre mňa sú to 2 srdcovky, ale má to podobne aj viac paleontológov? Na(ne)šťastie má! Biológov s touto „deformáciou“ je síce niekoľkonásobne viac, ale vieme nájsť takéto príklady aj v paleontológii. Samotné taxóny dostávajú mená najčastejšie po ikonických postavách, podľa môjho súkromného prieskumu vedú Darth Vader a Yoda (pre všetky, nielen „paleo“). Skupina fosílií pomenovaných podľa postáv zo Star Warsu nie je nijako ohromujúca avšak má obrovský potenciál sa rozrastať.

1. Vaderlimulus tricki (Lerner, 2017)

Triasový rod ostrochvosta opísaný v roku 2017, ktorý dostal meno (Vaderlimulus) podľa podobnosti jeho panciera s helmou Dartha Vadera. Druh Vaderlimulus tricki pochádza zo Severnej Ameriky a predstavuje jeden z prvých nálezov triasového ostrochvosta v tejto oblasti. Ostrochvosti patria k prastarej skupine článkonožcov a sú považovaní za „živé fosílie“.

Vaderlimulusjpg

2. Han solo (Turvey, 2005)

Druh agnostidného trilobita opísaného v roku 2004 z oblasti Hunan, ordovického veku. Ide o jediného zástupcu tohto rodu, ktorý mal byť pôvodne určený ako Pseudorhaptagnostus, našťastie určované nálezy vykazovali určité odlišnosti od tohto druhu tak bol nakoniec pomenovaný ako nový druh, Han solo. Rodové pomenovanie Han je odvodené od pôvodných obyvateľov Číny a solo od jediného zástupcu tohto rodu, avšak spolu ako Han solo je tento trilobit neoddeliteľne spätý s postavou zo Star Wars.

Han solojpg

3. Xenokeryx amidalae (Sanchez, 2015)

Párnokopytník s bizardnými parohmi a tesákmi a princezná zo Star Warsu? Aj toto je vo vedeckej nomenklatúre spojiteľné. Xenokeryx amidalae dostal druhové meno práve po princeznej Amidale. Jej princeznovské šaty so šialenými ozdobami hlavy boli inšpiráciou... nie samozrejme, že tento párnokopytník žil dávno predtým ako si niekto vymyslel SW, konkrétne počas miocénu v Španielsku. Jeho kostenú ozdobu (parohy) si autori pripodobnili k jednej takejto šialenej róbe princezny Amidaly z prvej epizódy.

Padmejpg

4. Cambroraster falcatus (Moysiuk, 2019)

Kambrické burgeské bridlice a ich fosílie som už viackrát prirovnal k inému, mimozemskému, svetu, ale že fosília z tejto lokality dostane názov po vesmírnej lodi, by ma nenapadlo ani v najprapodivnejšom sne. Vzdialený príbuzný anomalocarisa dostal svoje druhé meno podľa panciera v tvare H, ktorý je typický aj pre deriváty vesmírnej lode YT-2000, ku ktorým patrí aj Millennium Falcon. Narozdiel od Millennium Falcona Cambroraster falcatus nie je jediný v celom známom vesmíre, na lokalite sa našlo už 140 jedincov. To ho neradí k najpočetnejším nálezom, pretože tento pomyselný rebríček vedie Marrella s viac ako 15000 nálezmi. Cambroraster falcatus je zatiaľ posledným (2019) fosílnym druhom pomenovaným podľa niekoho/niečoho zo sveta Star Wars.

falcjpg

Bonus Machimosaurus rex (Fanti, 2016)

Ako bonus uvediem fosíliu s „normálnym pomenovaním“: Machimosaurus rex, čo ju však spája so svetom Star Warsu je niesto nálezu; Tataouine. Pripomína Vám to Tatooine? Veľmi správne, Tataouine je oblasť v Tunisku, kde sa natáčali scény z tejto planéty vo viacerých epizódach. V epizóde 4 bola dokonca v jednej púštnej scéne len tak voľne pohodené obrovská kostra.

machimo tatuinjpg

M. rex je predstaviteľ morských krokodílotvarých plazov úctyhodných rozmerov (až okolo 9,5 metra). Tento druh predstavuje jedného z mála preživších krokodílotvarých do kriedy. Väčšina jeho príbuzných neprežila vymieranie na hranici jura-krieda.

 Veda a sci-fi (Star Wars) sú skĺbiteľné, aj keď fikcia by nemala vo vede hrať žiadnu úlohu. V pomenovaniach druhov však nemusí byť úplne na škodu. Všetky vedecké názvy inšpirované sci-fi a fantazy filmami, seriálmi a knihami predstavujú zväčša pikošky. Takto zaujímavo uvedený druh má šancu strhnúť na seba pomerne veľkú dávku pozornosti, nesmieme ale zabúdať, že každý jeden druh (či už živý alebo fosílny) má svoj príbeh.

P.S. Teším sa kedy pomenujú nejakú opancierovanú potvorku „mando“ :D- Allan J. Lerner, Spencer G. Lucas and Martin Lockley. 2017. First Fossil Horseshoe Crab (Xiphosurida) from the Triassic of North America. Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie, Abhandlungen. 286(3); 289 - 302. DOI: 10.1127/njgpa/2017/0702

- Sánchez IM, Cantalapiedra JL, Ríos M, Quiralte V, Morales J. (2015) Systematics and Evolution of the Miocene Three-Horned Palaeomerycid Ruminants (Mammalia, Cetartiodactyla). PLoS ONE 10(12): e0143034. doi.org/10.1371/journal.pone.0143034

- Fanti F., Miyashita T., Cantelli L., Mnasri F., Jihed Dridi, Michela Contessi, Andrea Cau. (2016). The largest thalattosuchian (Crocodylomorpha) supports teleosaurid survival across the Jurassic-Cretaceous boundary, Cretaceous Research, Volume 61, 2016, Pages 263-274, ISSN 0195-6671, doi.org/10.1016/j.cretres.2015.11.011

-Moysiuk, J., & Caron, J. B. (2019). A new hurdiid radiodont from the Burgess Shale evinces the exploitation of Cambrian infaunal food sources. Proceedings of the Royal Society B, 286(1908),doi.org/10.1098/rspb.2019.1079">https://doi.org/10.1098/rspb.2019.1079

-Turvey, S. (2004). Agnostid trilobites from the Arenig–Llanvirn of South China. Earth and Environmental Science Transactions of the Royal Society of Edinburgh, 95(3-4), 527-542. doi:10.1017/S026359330000119X