Oživme si svoju skamenelinu

 V poslednej dobe pokročila identifikácia a interpretácia sfarbenia pravekých živočíchov. Prevažne ide o drahé laboratórne metódy založené na vyhľadávaní pozostatkov pigmentov. Začiatok tohto výskumu predstavuje výnimočný nález belemnitov so zachovaným atramentovým vakom, ktorý obsahoval aj molekuly zodpovedné za sfarbenie. Zdokonaľovaním analytických metód už čo to vieme o sfarbení peria dinosaurov, korytnačiek, ichyosaurov,... Avšak tieto výskumy stále predstavujú pre ľudí bez lepšej znalosti biochémie a analytickej chémie niečo vzdialené a neznáme. Nehovoriac o tom, že robiť takéto pokusy je v bežných podmienkach takmer nemožné a zúčastniť sa ich minimálne ťažké. Aspoň sa nám to tak javí, no existuje výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Skamenelé schránky rodu ulitníkov napr. rodu Conus z miocénu.

colors1-980x420jpg
Sfarbenie Anchiornis huxleyi podľa Dance 2016

 Prvé pokusy so zistením pôvodnej farby na schránkach ulitníkov sa začali po roku 2000. Robili sa na viacerých rodoch a druhoch z rôznych období kenozoika. V materiáli z pliocénu Dominikánskej republiky boli dokonca popísané aj evolučné trendy v textúre a sfarbení na schránkach.

Ulitníky rodu Conus
 Rod Conus predstavuje ulitníky, ktoré preživajú od paleogénu dodnes (cca 60 mil. rokov). Rod patrí k najrožšírenejším v súčasných moriach, má viac ako 500 druhov. Vyznačujú sa extrémne rýchlou evolúciou: každých 6 miliónov rokov sa počet druhov tohto rodu zdvojnásobil.
goglejpg
Diverzita ulitníkov rodu Conus (google.com)

Najpočetnejší je v subtropických, tropických moriach a Indo-Pacifickej oblasti. Tieto ulitníky obývajú morské dno od pobrežia až do hĺbky 1000 metrov. Sú dravé a radia sa k aktívnym lovcom.
conus rozsireniejpg
Početnosti výskytu ulitníkov (podľa iobis.org/mapper)

Kde hladať fosílie ulitníkov rodu Conus
 Pre oživenie, získanie sfarbenia schránok, potrebujeme schránky ulitníkov. Tie sa u nás najčastejšie nachádzajú v neogénnych panvách, najmä vo Viedenskej, rozkladajúcej sa na Záhorí a Dunajskej panve, v Poddunajskej nížine. Lokality vhodné na hľadanie schránok sú napríklad Borský Mikuláš, Rohožník, Modra- Kráľová.

paleo rozsireniejpg

vysvjpg
Výskyt fosílnych ulitníkov Conus (podľa paleobiodb.org)

Neogénne lokality sú bohaté aj na iné ulitníky, no najspoľahlivejšie vieme získať farbu a vzory zo schránok rodu Conus (napríklad druhy Conus (Kalloconus) moravicus (Hoernes & Auinger, 1879); Conus (Monteiroconus) supracompressus (Sacco, 1893); Conus (Chelyconus) suessi (Hoernes & Auinger, 1879); Conus (Conolithus) dujardini (Deshayes, 1845)). Nájdené schránky sú spravidla biele, odfarbené časom a expozíciou voči nepriaznivým podmienkam.

Ako nato?
 Výskumy odhalili pomerne jednoduchú cestu k oživeniu fosílií. Stačí bežne dostupné UV svetlo s vlnovou dĺžkou 365 nm (napríklad na kontrolu bankoviek). Už po osvietení schránok sa na povrchu objavujú vzory - machule, škvrny pásiky. Pod UV svetlom sa zjavujú vo farbe, no vo falošných odtieňoch. Po odfotení sa dá invertovať farba aj v jednoduchých programoch (GIMP). V tých zložitejších sa dá invertovať aj presne podľa použitej vlnovej dĺžky UV lampy (Corel, Photoshop).
uv-light-revealed-the-way-ancient-shells-looked-millions-of-years-agopng
Grafické znázornenie postupu pri oživovaní fosílií

 Farbu alebo vzory nie je možné získať z každej schránky. Najčastejšími prekážkami sú zlé zachovanie povrchu schránok, nevhodná konzervácia a znížená intenzita farby už počas života. Podmienkou na "ofarbenie" je prítomnosť organických častí, koré niesli sfarbenie, v povrchovej časti schránky. Tieto látky sa prejavujú iba pod UV svetlom. Princíp je podobný ako keď v kriminálkach hľadajú stopy krvi. Len nejde o hľadanie hemoglobínu spred pár dní, ale o hľadanie pigmentov starých 12 miliónov rokov.

Súhrn
Budeme potrebovať:
- fosílne ulitníky rodu Conus - z vlastného zberu, od zberateľov, v prípade záujmu ma kľudne kontaktujte, rád dodám vzorky pre školy aj nadšencov
org_conus_striatulus_01_web_07-15cm_2euro50jpg schránky Conus striatulus z pliocénu Talianska
- UV svetlo s vlnovou dĺžkou 365 nm - napríklad bežne dostupnú skúšačku bankoviek, prípadne
osvetlenie na diskotéky
uv-lampa1jpgpríklad jednoduchej UV lampy
- fotoaparát a statív
- grafický program - napríklad voľne šíriteľný Gimp 2.10.8

Návod
- Očistené fosílie položíme na podklad, nafotíme ich v prirodzenom svetle
DSC_0064JPG
- Miestnosť zatemníme a zapneme UV osvetlenie. Na osvietených fosíliách sa začnú zvýrazňovať textúrne prvky (a v ich okolí aj biele predmety, prach a podobne :) ).
IMG_20170911_203513jpg
- Na fotenie odporúčam použiť statív. Dlhšie expozície sa nedajú udržať "z ruky". V žiadnom prípade nepoužívajte blesk! :D
DSC_0081JPG
- Ako príklad stačí aj táto aktivita, avšak ak chcete prácu dotiahnuť ozaj do konca, tak si fotky stiahnite do PC a skúste ich upraviť. Pre začiatok stačí aj jednoduchý voľne stiahnuteľný program GIMP, kde po otvorení obrázka prejdeme na položku Farby - Invertovať. Výsledný obrázok nie je dokonalý, ale približuje nás k sfarbeniu schránky pôvodného živočícha, ktorý žil pred takmer 12timi miliónmi rokov.
Snmka obrazovky z 2018-12-29 13-45-19png
- Tip: Tí zručnejší si môžu upraviť kontrasty vzniknuté "pozostatky" po UV spektre a priblížiť sa tak ešte viac k pôvodnému obrazu týchto nádherných skamenelých schránok.

Niekoľko príkladov

Conus (Monteiroconus) supracompressus (Sacco, 1893)
plate1JPG
sfarbenie je vidieť len na nepoškodených povrchových častiach schránky

Conus (Chelyoconus) transylvanicus (Hoernes & Auinger, 1879)
nov-12JPG

Conus (Chelyconus) fuscocingulatus (Bron & Hoernes, 1856)
nov-1JPG

 Získanie farby zo schránky fosílnych ulitníkov nás priblíži k pochopeniu procesu vedúceho až ku komplikovaným analýzam na zistenie farby peria dinosaurov. V paleontológií sme často odkázaní na neúplné informácie a nefarebné vzorky (oproti napríklad morským biológom). Táto pomerne jednoduchá metóda replikovateľná aj v domácich podmienkach nám vie pomôcť a priniesť doplňujúce informácie k systematike a evolúcii vybraných skupín organizmov. A okrem toho je to výborná šanca ukázať akou zaujímavou vedou paleontológia je ;)

Zdroje:
Dance, A. (2016). News Feature: Prehistoric animals, in living color. Proceedings of the National Academy of Sciences, 113(31), 8552-8556.
Hendricks JR. 2015. Glowing Seashells: Diversity of Fossilized Coloration Patterns on Coral Reef-Associated Cone Snail (Gastropoda: Conidae) Shells from the Neogene of the Dominican Republic.
iobis.org/mapper
paleobiodb.org
krantz-online.de