Tanky druhohôr

Ankylosaury, tanky druhohôr, sú masívne dinosaury pokryté kostennými platňami, ostňami, rohovinovými výbežkami a tŕňmi korunované "kladivom" na konci chvosta. Táto mimoriadne efektívna ochrana pred predátormi z nich robila takmer nezničiteľné pevnosti, takmer... Čo by však dokázalo roztvoriť tak mohutný pancier? Za života pravdepodobne nič, no po smrti na to stačili len 2 veci: čas a voda.ankylo1webjpg
Voda je úžasné médium a jej unášacia schopnosť je fascinujúca. Vieme dokonca vypočítať, na akú vzdialenosť dokáže prúd rieky premiestniť kremenné zrná (či kosti). Ak napríklad nájdete pri Váhu zub mamuta, je takmer isté, že si už čo-to precestoval. Čas ako štvrtý rozmer je v geológii dôležitým faktorom. Musíme počítať s pôsobením času na horniny, minerály aj fosílie počas miliónov rokov.
Keď si predstavíte kostru uhynutého ankylosaura, ktorú po čase strhol občasný tok, rozdelil pancier a preniesol jeho časti kilometre ďaleko. Tu, v púšti Gobi, čakal milióny rokov, až kým ho kolegovia geológovia nenašli.

ankylo2webjpg
Foto: fossessed (vzorka pochádza zo zbierok Ruskej Akadémie vied)