Trochu iné rífy

Ríf, čarovné slovíčko, ktoré si drvivá väčšina ľudí spojí s koralmi, teplým morom a nepreberným množstvom morských živočíchov. V kriede na suchej zemi prosperovali dinosaury, no v moriach sa vyvíjali a rozširovali nové formy organizmov, ktoré sa zaujímavosťou, rozmanitosťou tvarov a záhadnosťou pribižujú samotným dinosaurom. Pozrime sa na (pachyodontné) zuby jednej takej skupine, rudistom.
saiwbiojpg
príklad rífu tvoreného schránkami rudistov, Alžírsko

Medzi rífotvornými organizmami v kriede dominuje zvláštna skupina lastúrnikov nazývaných rudisti alebo hipurity. O 6-14°C teplejšie moria ako dnes sú pravdepodobnou príčinou prevahy rudistov nad koralmi. U tejto skupiny sa vyvinula veľká masívna spodná schránka pripevnená (pricementovaná) k podkladu, pachyodontné zuby (vyskytujúce sa iba u tejto skupiny lastúrnikov) a hrubá masívna vrchná schránka, ktorá pôsobí ako viečko, ktoré chráni/uzatvára živočícha v jeho pevnej schránke. Vlastne si predstavte rozmerné zmrzlinové kornútky so strieškou. Pre vznik rífu, okrem vhodného prúdového režimu a chemizmu vody, potrebujeme jednu ďalšiu danosť, ktorú tieto organizmy spĺňajú, a to schopnosť tvoriť kolónie, resp. prisadať na podklad tesne jeden k druhému (viď obrázok, Alžírsko).
3931259405_d356f7d803_bjpg
vyvetrané "kornúty" schránok rudistov v ománskej púšti

Najbližšie keď niekde uvidíte skameneliny rudistov (na prechádzke v okolí Bradla, na burze skamenelín, v múzeu) predstavte si teplé more vrchnej kriedy, kľudnú hladinu lagúny a na obzore miesto, kde sa lámu vlny o veľké rífy z rudistov a za nimi voľné more plné..., ale o tom nabudúce.

zdroj fotografii:
https://ferrebeekeeper.files.wordpress.com/2011/08/saiwbio.jpg
https://hiveminer.com/Tags/fossils%2Cmiddleeast